Potrzebujesz magazynów? Wynajmij je!

Wielu przedsiębiorców chcących rozwijać swoje firmy produkcyjne, transportowe, logistyczne i inne zastanawia się nad budową własnego magazynu. Posiadanie na własność obiektu wiąże się jednak z kosztami i sporą inwestycją, jednak nie jest niemożliwe. Co jednak, gdy prowadzimy dużą firmę, która wymaga posiadania magazynów w różnych regionach Polski? Czy zbudowanie 10, 20 czy nawet więcej dużych hal ma sens?Coraz częściej właściciele firm decydują się na budowę, ale właśnie wynajęcie powierzchni magazynowej. Bez niej nie mogą skutecznie działać w swoim obszarze, a jednocześnie, licząc się ze zmiennymi warunkami na rynku nie chcą przeznaczać często milionowych kwot na własną infrastrukturę. Wynajęcie magazynu nie jest niczym trudnym, bo coraz więcej firm deweloperskich oferuje powierzchnie magazynowe pod wynajem innym firmom. Są one dostosowane do indywidualnych wymogów klienta, mają długoterminowe umowy oraz czynsze, które znacznie obniżają koszty prowadzenia firmy. Firmy, które zamiast budować, wynajmują magazyny oszczędzają też sporo czasu, bo samo szukanie magazynu i podpisanie umowy najmu trwa maksymalnie kilka tygodni, a nie wiele miesięcy, jak budowa własnego od podstaw.

Posiadanie wynajętego magazynu, nawet z umową na 10 lat i tak pozwala na większą elastyczność przy zmianie lokalizacji firmy, albo poszerzaniu działalności z jednoczesnym poszukiwaniem większych magazynów czy magazynów dodatkowych.

Najważniejsze czynniki, jakie trzeba brać pod uwagę przy wynajmie magazynu, to oczywiście cena czynszu czy opłaty za media, ale także usytuowanie danego obiektu, jego standard i warunki w nim panujące. Pamiętajmy, że innego magazynowania wymaga żywność czy ciecze, innego produkty sypkie czy materiały budowlane. Koszty najmu wzrastają też wraz z zabezpieczeniami: ochrona, monitoring, ogrodzenie będą kosztować więcej, ale jednocześnie będą miały wpływ na bezpieczeństwo produktów i na wysokość stawki ubezpieczenia. Podpisując umowę sprawdźmy też, kto odpowiada za bieżącą konserwację budynku.